Nyexaminerad jurist till Corporate/Aktiemarknadsrätt med start...

Enrival AB gör det enkelt för dig att hitta ett nytt jobb. Tjänsten nedan är extern och hanteras av Arbetsförmedlingen. Jobbet är nyinkommet. Vi rekommenderar dig att söka tjänsten inom tre dagar.

Ansök senast

2025-04-30

Ort

Stockholm

Kontakt

Karriärguiden Group Sweden AB

Vi söker för kunds räkning. För att ansöka till tjänsten, vänligen besök https://karriarguiden.se/sv/jobb/nyexaminerad-jurist-till-corporateaktiemarknadsratt-med-start-varen-2026. Vi ser fram emot din ansökan!

Är du i slutskedet av din juristutbildning och vill starta din karriär på en internationell affärsjuridisk advokatbyrå till våren 2026? DLA Piper fortsätter att växa och söker nu en nyexaminerad biträdande jurist till teamet inom Corporate/Aktiemarknadsrätt med start 26 januari 2026.
På DLA Piper blir du en del av ett skickligt team med bred erfarenhet av nordiska och internationella transaktioner med inriktning på allt från venture capital till aktiemarknadsrätt. Vi verkar bland annat inom områden för teknologi, energi, infrastruktur och fastigheter och våra klienter finns såväl på den svenska som på den globala marknaden.
Vi erbjuder
Vi erbjuder dig gedigen kompetensutveckling i form av utbildning, både lokalt och internationellt, i kombination med mentorskap och kontinuerlig feedback. Vår spelplan sträcker sig långt bortom Sveriges gränser vilket gör att vi kan erbjuda goda möjligheter till secondments på våra DLA Piper-kontor runt om i världen.

Hos oss bygger du upp ditt professionella nätverk internationellt och bidrar till att skapa långsiktigt värde för våra klienter. Vi har en kultur som uppmuntrar och värderar individuella möjligheter och initiativ i kombination med inkludering och lagarbete. Här går personlig tillväxt hand i hand med professionell utveckling.
Din profil
Vi söker dig som nyligen har tagit eller är på väg att ta juristexamen och har ett intresse för affärsjuridik, i synnerhet aktiemarknadsrätt. Du har mycket goda kunskaper i engelska och svenska i tal och skrift, goda akademiska meriter, affärsmässighet och en personlighet som ligger i linje med våra värderingar och kultur.
Din ansökan
Din ansökan ska bestå av ditt CV, ett personligt brev, betyg från juristprogrammet samt andra relevanta betyg och intyg.Vänligen notera att vi endast behandlar ansökningar via vårt ansökningsformulär.

Om du går vidare i vår rekryteringsprocess kommer första steget att vara att du får ett logiskt test och ett personlighetstest skickat till din e-postadress. Direkt efter att du har utfört testerna kommer du att kunna ladda ner dina rapporter. Om du och tjänsten är en god matchning kommer vi att återkomma till dig med tid för en första intervju. Tillträde till tjänsten sker 26 januari2026.

För mer information eller frågor är du välkommen att höra av dig till Emma Liljeqvist, Talent Acquisition Manager,emma.liljeqvist@se.dlapiper.com.
Om DLA Piper
DLA Piper är en av världens största advokatbyråer med kontor i över 40 länder i Amerika, Europa, Mellanöstern, Afrika, Asien och Oceanien. Vi är specialister inom affärsjuridikens alla områden och vi har några av världens ledande bolag som klienter. På vårt kontor i centrala Stockholm är vi idag ca 250 medarbetare. Här blir du en del av en gemenskap som bygger på samarbete och stöttning. Läs gärna mer om hur det är att arbeta hos oss påwww.dlapiper.se.

Advokatfirma DLA Piper Sweden KB is part of DLA Piper, a global law firm operating through various separate and distinct legal entities. Further information can be found atwww.dlapiper.com.
Ansvarig rekryterareEmma Liljeqvist

emma.liljeqvist@se.dlapiper.com

0737196427

Var ligger arbetsplatsen?

Arbetsplatsen ligger i Stockholm kommun i Stockholms län.

Kontakt

Karriärguiden Group Sweden AB

Annonsid: 29670292
Publicerad 30 april 2025

Dela:
Hej! Vad vill du göra?
Söka jobb Rekrytera Få hjälp att hitta jobb Kontakta oss